Pták z popela zase vstal… (nová A-kontra vychází k 5. anarchistický knižní festival)

Pták z popela zase vstal… (nová A-kontra vychází k 5. anarchistický knižní festival)

 

 

Netušíme, zda fantazie policejních důstojníků při volbě názvu operace Fénix měly mít širší záběr, avšak po dalším roce a půl, který uběhl od vydání posledního čísla, lze konstatovat, že tato policejní kletba zahrnula i naši vydavatelskou periodu. Vydáme číslo, shoříme na popel, a zase povstaneme. Ovšem ještě to není tak špatná varianta, protože kdybychom striktně opisovali prastarou legendu, vycházeli bychom jednou za pět set let.

Vydání ze září 2015 se z velké části věnovalo právě probíhající policejním represím a následným reakcím. Po roce a půl je v mnohém jasněji, ale v mnohém pořád ne. Soudní proces stále běží, respektive potom, co vyšlo najevo, že jeden z přísedících je bývalý policista ÚOOZ a veřejně publikující rasista, který má navíc o kauze a trestu dopředu jasno, byl zrušen a poběží nanovo. Vzhledem k těmto skutečnostem odložíme další potřebné reflexe na dobu pozdější a zaměříme pozornost k všednímu dni.

Během redakčních schůzek nám vykrystalizovalo právě téma „anarchismus všedního dne“. Jedna kamarádka si dělala srandu, jestli si to prej dá nakreslit… No asi nedá, ale napsat snad jo. Takže taková nit spojuje tohle číslo. Najdete v něm „přiznání“ áčkaře pracujícího v korporátu i praktické a odzkoušené poznatky vegana za zdmi věznice. Také rozhovor s jednou naší bývalou redaktorkou, která je nyní komunální zastupitelkou, zkušenosti s dosahováním konsensu i historické paralely mezi „cikány“ a technonomády.

Jeden z dalších rozhovorů přibližuje záslužnou aktivitu anarchistickéh spolku Zádruha – historický spolek, který systematicky mapuje historii české anarchistického hnutí v období 1880¬–1926. Třetí rozhovor čísla míří spíše do budoucnosti, tedy možná přímo do ráje a Božího království. Rozhovor s mladou anarchokřesťanskou komunitou vás možná v mnohém překvapí a nejen vás. Věříme, že překvapení budou i naši klienti na represivních postech, když zjistí, že tu kvete i radikalita duchovní bez spektakulárních ohýnků, zato s ohněm v srdci.

Ve světě se toho samozřejmě událo a děje hodně, musíme se přiznat, že v naší současné kondici to nestíháme smysluplně zpracovat, ale perspektiva dalších vydání je lákavá. Samozřejmě záleží i na vaší podpoře a reakcích, kolportuje, šiřte, protože bez vaší účasti a odezvy se dál nepohneme. Psát můžete na mail anna.kontra (zav)safe-mail.net, najdete nás i na twitter.com/akontracz.